Kirikutekstiilide valmistamise õppepäev

10. novembril 2007. a. toimus teine kirikutekstiilide valmistamise õppepäev. Esimene õppepäev oli toimunud aasta tagasi Tallinna Jaani kirikus. Seekord tuldi kokku Tallinna Kaarli kiriku õppeklassis.

Kirikutekstiilide valmistamine on üks võimalus, kuidas koguduse naispere saab anda oma panuse ristiusu sõnumi kuulutamisele ja pühakoja kaunistamisele. Õppepäeva eesmärgiks oli jagada koguduseliikmetele kirikutekstiilide valmistamiseks vajalikke teadmisi ja julgustada neid seda tööd tegema.

Õppepäev algas loenguga "Sümbolid kristlikus kunstis". Ajaloolane ja teoloogiadoktor Pille Valk viis kuulajad põnevasse ja rikkasse sümbolite-maailma.

Seejärel suunduti Kaarli kirikusse tutvumaks sealsete altari- ja kantslikatetega. Lisaks kasutusel olevatele rohelistele katetele olid meie jaoks välja toodud ja altarivõrele vaatamiseks laotatud valged, punased, mustad ja violetsed katted. Enamus neist pärinevad 1937. ja 1938. aastast. Punased ja mustad kantslikatted on aga sajandivanused. Tavaliselt ei ole võimalik kõiki neid korraga näha ja veel nii lähedalt uudistada. Nüüd said õppepäeval osalejad süüvida katetel kujutatud sümbolitesse (tuletades meelde Pille Valgu loengus kuuldut) ning näha kui filigraanne on tikand, mis katteid kaunistab.

Õppepäeva teisel poolel rääkis Marju Raabe kirikutekstiilide valmistamise praktilistest küsimustest.

Õppepäeva korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Pikemalt võib õppepäevast lugeda Piret Riimi loost "Kirikutekstiilid kõnelevad" ajalehes "Eesti Kirik".



Pille Valk kõnelemas kristlikest sümbolitest.



Tutvumine EELK Tallinna Kaarli kiriku altari- ja kantslikatetega.

Sisukord


Uudised