Reis Läänemaa kirikutesse

22. oktoobril 2006. a. sai teoks kirikutekstiili sõprade esimene reis - käisime Haapsalus ja Ridalas. Koos Marju, Ruthi ja Sirjega tutvusid kirikute ja kirikutekstiilidega kolm kreeklannat. Maria ja Theodora õpivad konservaatoriteks ja läbisid Eestis oma praktikat. Nad töötasid tekstiilikonservaatorite käe alla Ennistuskojas Kanut ja Eesti Vabaõhumuuseumis. Õige pea lõpeb nende praktika Eestis. Olga oli oma sõbrannadele Eestisse külla tulnud.

Sõitsime välja hommikul kell 8.00. Haapsallu jõudes kiikasime sisse Moskva patriarhaadi alla kuuluvasse õigeusu kirikusse. Seejärel võtsime osa EAÕK Haapsalu Maria-Magdaleena kirikus toimuvast jumalateenistusest. Sellele järgnes lasteristimistalitus ning siis sai sõna Sirje. Ta rääkis kohalolijaile õigeusu kirikutekstiilidest. Preester Jüri Ilves tõi koguduse varade hulgast esemeid meile vaatamiseks välja.

Õigeusu kirikust suundusime oma väikese seltskonnaga EELK Haapsalu Toomkirikusse, kus said lahti rullitud ja üle vaadatud kõik Maasike Maasiku loodud tekstiilid.

Pärast Toomkirikut oli aeg keha kinnitada. Müüriääre kohvik oli selleks tore koht.

Kõht täis sõitsime EELK Ridala kirikusse. Seal köitsid pilku altar, kantsel ja seinamaalingud. Tekstiilidest on sealses kirikus 1990. aastatel ühes Läänemaa kombinaadis valmistatud altari- ja kantslikatted ning stoolad. Kirikuteenija näitas meile ka neid kaasulaid ja stoolasid, mida kannab praegune Ridala kiriku õpetaja.

Sirje kõneleb Haapslau EAÕK kirikus õigeusu kirikutekstiilidest

 

Preester Jüri Ilves demonstreerib, kuidas kantakse diakoni oraari

 

EELK Haapsalu Toomkirik

 

Toomkiriku käärkambris. Põrandale on laotatud Maasike Maasiku loodud altari- ja lugemispuldikatted

 

Müüriääre kohvikus - Ruth, Maria, Theodora, Olga, Sirje 

 

EELK Ridala kirik 

 

Ridala kirikus. Ruth pildistab, Sirje ja kreeklannad uurivad seinamaalinguid

  

Ridala kiriku tekstiilidega tutvumas 

 

 

Sisukord


Uudised