Kirikutekstiili-reis Viljandisse, Kõppu, Heimtalisse


19. mail reisisid kirikutekstiili sõbrad Viljandimaale, et tutvuda osakesega sealsetest kirikutekstiilidest. Reisiseltskonnas olid lisaks eestlastest seltsi liikmetele toetajaliikmed Soomest - tekstiilikunstnikud Aino Kajaniemi ja Anna-Maija Aarras, kirikutekstiilide valmistajad meistrid Sinikka Virkki, Mirja Tuovinen ja Riitta Ojala Ateljé Solemnisest Tamperest, kunstiteaduskonna professor Kristiina Hänninen Lapi Ülikoolist ja käsitööteaduse lektor Päivi Fernström Helsingi Ülikoolist. Eestlasi esindasid tekstiilikunstnik Reet Talimaa, konservaator Ruth Paas, õigeusu kirikutekstiilide ekspert Sirje Säär, käsitöömeistrid Aili Kuldkepp ja Signe Mändmets ning kultuuriloolane Marju Raabe. Reisi soomepoolse organiseerijana oli meiega seltsi liige ja hea sõber tekstiilikunstnik doktor Päikki Priha. Külastasime ühte palvemaja, kolme kirikut ja tekstiilikunstnik Anu Rauda Heimtalis.

Reisi esimene peatuskoht oli EEKBKL Viljandi babtistikoguduse palvemaja, kus meid võttis vastu koguduse pastor Aamo Remmel. Nägime puldi katet ja seinavaipa, millede autor on tekstiilikunstnik Mariann Kallas.

Järgmisena külastasime EELK Viljandi Jaani kirikut. Meile oli vaatamiseks välja toodud selle kiriku ainuke säilinud ajalooline tekstiil - 1843. aastast pärinev helmestikandiga altarikate. Tänapäevastest tekstiilidest nägime Anu Raua loodud seinavaipa "Teerist" (teine vaip "Taevaredel" oli parasjagu Moskvas näitusel) ning tekstiilikunstnik Reet Talimaa tööna valminud altarilinu, altari- ja puldikatted ning stoolasid. Samuti sai meile vaatamiseks altari ette laotatud 2002. a. Viljandi Kultuuriakadeemia lõputööna valminud pulmavaip (autor Tiina Sillar). Et saada täit pilti Viljandi Jaani kiriku tekstiilidest palusime kirikuteenijal meile näha tuua ka vaimuliku kaasulad.

Pärast lõunat viis buss meid EELK Kõpu kirikusse vaatama Reet Talimaa loodud altari- ja kantslikatteid ning altarilina.

Sealt edasi sõitsime Heimtali muuseumisse. Anu Raud tutvustas meile muuseumi ning oma tööd tekstiilitudengitega. Saime näha ilusaid tekstiile ja põnevaid kavandeid. Heimtalis viibimise tegi eriliseks võimalus kuulata Anu Raua mõtteid kunstist, rahvakultuurist ja elust.

Reisi viimaseks peatuskohaks oli EELK Viljandi Pauluse kirik. Sealne kirikuteenija oli meie jaoks välja toonud koguduse ajaloolised altari- ja kantslikatted ning 2004. aastal Viljandi Kultuuriakadeemias valminud violetsed altari- ja kantslikatted, stoolad ning kaasula. Meid tuli tervitama koguduse õpetaja Mart Salumäe. Kuna Kõpu kiriku tekstiilid, mida parasjagu ei kasutata, on hoiul Viljandi Pauluse kirikus, siis nägime seal lisaks Pauluse kiriku enda tekstiilidele ka Kõpu kiriku rohelist altari- ja kantslikatet (Reet Talimaa looming).

Lisaks inimestele, kellega kohtusime ja tekstiilidele, mis me silmi ning südant rõõmustasid, saatis meid reisi vältel imeilus kevadilm. Kui Jumal lubab, ei jää see reis seltsi viimaseks kirikutekstiili-reisiks. Uued mõtted juba liiguvad ...

Pilte reisist:


Viljandi_10
EEKBKL Viljandi babtistikoguduse palvemajas. Soomlannade pilgud on pööratud Mariann Kallase seinavaibale. 

Viljandi_12
Puldikate (Mariann Kallas, 1997)

Viljandi_21
EELK Viljandi Jaani kirikus. Altariastmetele on laotatud pulmavaip (Tiina Sillar, 2002)

Viljandi_22
Reet Talimaa tutvustab Viljandi Jaani kiriku tekstiile. Pinkidele on laotatud altari- ja kantslikatted, Taga paremal paistab seinavaip "Teerist" (Anu Raud, 1994) ja Reet Talimaa valmistatud altarikatted.

Viljandi_32
Reet Talimaa tutvustab Kõpu kiriku kantslikatteid.

Viljandi_61
Heimtali muuseumis. Reisilised kuulavad Anu Rauda.

Viljandi_62
Soomlannadele pakkusid elavat huvi tikandi ja pitsidega kaunistatud setu pühaserätid.

Viljandi_64
Anu Raud näitab oma kogusid ja kõneleb tööst tudengitega ...

Viljandi_65
... teda kuulatakse suure huviga.

Viljandi_90
EELK Viljandi Pauluse kirikus. Ateljé Solemnise juhataja Riitta Ojala uurib, kuidas on tehtud violetne stoola (Annika Aab, 2004). Paremal hoiab käes violetset kaasulat koguduse õpetaja Mart Salumäe. Tagaplaanil on musta värvi altari- ja kantslikatted.

Viljandi_91
Mart Salumäe kõneleb Viljandi Pauluse kiriku tekstiilidest. Vasakul on punasest plüüsist metallkaunistustega altarikate (Ed. Drossi töökoda, 19. saj. lõpp/20. saj. algus).

 

Sisukord


Uudised